WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty

Artykuł nr: 15478 z dnia 20 stycznia 2020Drukuj

Przed feriami nie zapomnij o EKUZ !

Jeśli wybieramy się do krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu, Islandii – warto zabrać ze sobą EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest potwierdzeniem faktu, że w Polsce jesteśmy ubezpieczeni w powszechnym systemie ubezpieczenia zdrowotnego, czyli leczymy się w ramach NFZ. Jest honorowana w placówkach, które leczą w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego danego kraju, w sytuacjach nagłych - czyli nie służy do leczenia planowego. Pamiętajmy, że w każdym państwie obowiązują inne zasady refundacji usług zdrowotnych, i np. niektóre świadczenia mogą być odpłatne, albo częściowo płatne.

 

Termin ważności karty

Przypominamy, aby sprawdzać ważność posiadanej karty EKUZ, zanim udamy się po nową. Często zdarza się, że osoby posiadające kartę, która ”wystarczy” na najbliższy i nieco późniejszy wyjazd wnioskują o wydanie nowej, co wydłuża czas otrzymania karty (aktualną trzeba najpierw unieważnić) oraz generuje plastikowe odpady.

Data ważności karty znajduje się w jej dolnym, prawym rogu. Obecnie wielu osobom, np. zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, czy prowadzącym działalność gospodarczą, karta wydawana jest na okres 3 lat, a np. emerytom na 5 lat. Termin ważności EKUZ zależy od rodzaju tytułu do ubezpieczenia. Terminy ważności EKUZ znajdują się TUTAJ

 

Wyrabianie karty

Kartę EKUZ „od ręki” otrzymuje się podczas wizyty osobistej w siedzibie WOW NFZ w Poznaniu (lub w Delegaturach: w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i w 2 Punktach Obsługi Ubezpieczonych – w Słupcy i Rawiczu). W trybie korespondencyjnym, wysyła się wniosek/wnioski do WOW NFZ pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez e-puap, i dolicza czas na weryfikację i wysyłkę.

Wnioski można pobrać w pliku do wydrukowania i wypisania ze strony internetowej WOW NFZ, albo druk wypełnić na miejscu.

 

Wszystkie ważne informacje o karcie – czym jest, gdzie jest honorowana i na jakich zasadach w danym państwie, można sprawdzić w serwisie internetowym na stronie internetowej: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/

źródło: Biuro Prasowe WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158