WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Profilaktyka

,,Lepiej zapobiegać niż leczyć" - przewodnik po programach profilaktycznych.

Artykuł nr: 15476 z dnia 17 stycznia 2020Drukuj

Środa z profilaktyką - 22 stycznia - "Rak szyjki macicy" - konsultacje: lekarz onkolog oraz Stowarzyszenie "Magnolia"

Zapraszamy na kolejną "Środę z profilaktyką" !

Tematem przewodnim "Środy" -  22 stycznia - jest „Rak szyjki macicy"

 

Z tej okazji zapewniamy w godzinach 10-14:

- w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 158: konsultacje i porady lekarza radioterapeuty onkologicznego, pani dr. n. med. Żanety Wareńczak - Florczak. Miejsce: pokój nr 25 na parterze

- w Delegaturze WOW NFZ w Koninie, przy ul.Szpitalnej 43: konsultacje i porady ekspertki ze Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi "Magnolia" w Koninie

 

Masz pytania lub wątpliwości? Przyjdź i porozmawiaj!

Rak szyjki macicy jest nowotoworem złośliwym. Codziennie, w Polsce umiera z jego powodu 5 kobiet. Co ważne, wcześnie wykryty daje się prawie zawsze wyleczyć i dlatego tak ważna jest profilaktyka w przypadku tego nowotowru.

Rozpoznanie raka szyjki macicy jest możliwe tylko dzięki cytologii. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala na wykrycie zarówno wczesnych postaci raka jaki i stanów, które nieleczone mogą doprowadzić do jego powstania.

Program profilaktyczny jest zawsze skierowany do grupy pacjentów, która statystycznie najbardziej zagrożona jest zachorowaniem na daną chorobę. W przypadku raka szyjki macicy, są to panie w wieku od 25 do 59 lat i do nich właśnie skierowany jest program profilaktyczny finansowany przez NFZ. W ramach programu wykonywane jest badanie cytologiczne raz na 3 lata. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę. Badanie to można wykonać w gabinetach ginekologicznych mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na jego realizację.

Pamiętajmy, że poza programem, cytologia również jest bezpłatna w ramach leczenia na Fundusz. Badanie to nie wymaga skierowania ani poszukiwania specjalistycznych placówek. Jest wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym leczącym na podstawie umowy z NFZ. Przypominamy również, że do poradni ginekologicznej nie jest potrzebne skierowanie, pacjentka sama wybiera placówkę, w której chce się leczyć, oczywiście spośród tych, które przyjmują pacjentów w ramach umowy z Funduszem. Liczba wykonanych pacjentce badań cytologicznych nie jest objęta limitem. Wykonuje się tyle badań, ile jest potrzebnych w diagnostyce i leczeniu pacjentki.

 

 

Partnerzy akcji:

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu

Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi "Magnolia" w Koninie

 

 

Serdecznie zapraszamy i pamiętajmy, że „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Biuro Prasowe WOW NFZ

 

Biuletyn Informacji Publicznej
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158