WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty dla Pacjenta

Artykuł archiwalny nr: 14975 z dnia 07 maja 2019Drukuj

7 maja - Światowy Dzień Astmy [A]

Światowy Dzień AstmyKolejny raz - 7 maja - odbędzie się Światowy Dzień Astmy. Światowa organizacja na rzecz zwalczania astmy GINA ustanowiła ten dzień, aby zwrócić uwagę na skalę zagrożenia tą chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie choruje na astmę ponad 235 milionów osób. Rocznie umiera w związku z nią około 400.000 osób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie choruje na astmę ponad 235 milionów osób. Rocznie umiera w związku z nią około 400 tysięcy osób.

W Polsce na astmę choruje około 4 milionów osób. Niestety, tylko połowa wie o swojej chorobie. Astma oskrzelowa ma najczęściej podłoże alergiczne. Alergia jest współcześnie globalną epidemią. Zdaniem Światowej Organizacji Alergii (WAO), u 30-40% populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych, a skala zjawiska może rosnąć.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że alergia dotyka prawie połowę populacji Polaków. Astma jest chorobą nieuleczalną, ale dzięki nowoczesnej terapii i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Kaszel, świsty, uczucie duszności mijają, jeśli zastosujemy odpowiednie leczenie.

Podstawą terapii astmy są sterydy wziewne - skuteczne i bardzo bezpieczne leki. Czasami, aby pomóc choremu, trzeba je połączyć z lekami rozszerzającymi oskrzela lub lekami antyleukotrienowymi, a w przypadku astmy ciężkiej zastosować leczenie biologiczne.

Leki refundowane przez NFZ

Od 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje program lekowy leczenia ciężkiej astmy alergicznej IGE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej. W pierwszym roku wartość kontraktów nieznacznie przekraczała 9 mln zł. W ciągu 6 lat nakłady zwiększyły się aż trzykrotnie – blisko 30 mln zł w 2018 roku.

Filmy edukacyjne

O nowoczesnej terapii astmy, o sposobach terapii wziewnej, o tym jak przeciwdziałać zaostrzeniom choroby i co robić w trakcie ataku duszności, dowiedzą się Państwo z serii edukacyjnych filmów na temat alergii i astmy. Filmy zostały przygotowane w ramach projektu „liczy się każdy oddech” przez dr Piotra Dąbrowieckiego pracującego w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego i Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP.

Zaproszenie do obejrzenia wykładów na temat astmy
Zaproszenie do obejrzenia wykładów na temat astmy
Astma - choroba z którą można żyć
Astma - choroba z którą można żyć
Astma - rozpoznanie, jak się nie pomylić
Astma - rozpoznanie, jak się nie pomylić
Astma - jak monitorować chorobę
Astma - jak monitorować chorobę
Astma - skuteczne i bezpieczne leczenie
Astma - skuteczne i bezpieczne leczenie
Astma - leki wziewne, technika inhalacji
Astma - leki wziewne, technika inhalacji
Astma - jak unikać zaostrzeń i żyć długo i szczęśliwie
Astma - jak unikać zaostrzeń i żyć długo i szczęśliwie
125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158