WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty Prasowe

Artykuł archiwalny nr: 14053 z dnia 08 czerwca 2018Drukuj

Więcej pieniędzy na świadczenia zdrowotne w Wielkopolsce – między innymi: operacje wszczepiania endoprotez, usuwanie zaćmy, badania rezonansu - i inne [A]

Do końca maja br., Wielkopolski Oddział funduszu przekazał dodatkowe pieniądze w łącznej wysokości ponad 11 mln złotych na sfinansowanie większej liczby zabiegów i badań w różnych zakresach świadczeń.

Najwyższą kwotę - ponad 4 mln złotych przeznaczono dodatkowo na zabiegi endoprotezoplastyki stawów: biodrowego i kolanowego, zarówno u dorosłych jak i dzieci, a za na zabiegi usuwania zaćmy - przekazano ponad 1 mln złotych.

W pierwszej kolejności fundusz zmobilizował część szpitali - a była ich po pierwszym kwartale większość – aby wydały prawidłowo te pieniądze, które Oddział przyznał im w tegorocznych umowach. Okazało się bowiem, że większość szpitali miała po 3 miesiącach tzw. „niewykonania”. Dopiero po analizie ilości przyjętych pacjentów po 4 miesiącach można było przyznać wyższe kontrakty, mając nadzieję, że zostaną prawidłowo wydane.

Z kolei 3,5 mln złotych rozdysponowano między placówki wykonujące badania ambulatoryjne – gastroskopię i kolonoskopię, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Zwiększono także dostępność do usług rehabilitacji neurologicznej (szczególnie rehabilitacja zaburzeń funkcji mózgu) i ogólnoustrojowej (dla pacjentów po leczeniu operacyjnym, np. po endoprotezoplastyce), wykonywanej w warunkach stacjonarnych. Łączna kwota zwiększeń w tych zakresach wynosi prawie 1,3 mln złotych.

Na lepszą dostępność mogą także liczyć pacjenci (dorośli i dzieci) korzystający z usług zakładów pielęgnacyjno opiekuńczych /opiekuńczo leczniczych oraz dzieci objęte opieką zespołu długoterminowej opieki domowej - wentylowane mechanicznie. Kwota dodatkowych środków w tych zakresach to ponad 400 tysięcy złotych. Z kolei o ponad pół miliona złotych Oddział zwiększył wartości umów w opiece paliatywnej i hospicyjnej – w hospicjach stacjonarnych i domowych dla dzieci.

Zanim fundusz rozdysponował środki, przeanalizował dotychczasowe wykonania umów. Pieniądze trafiły do placówek wykonujących najwięcej świadczeń.

Dodatkowe środki zostały uruchomione z rezerwy ogólnej funduszu, a celem wszystkich zwiększeń jest poprawa dostępności do tych usług, które dla pacjentów wiążą się z długim oczekiwaniem, czyli po prostu skrócenie kolejek.


Biuro Prasowe WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158