WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty dla Pacjenta

Artykuł nr: 12513 z dnia 01 marca 2017Drukuj

4 marca Dzień Otwarty w WOW NFZ - Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony

4 marca Dzień Otwarty pod wezwaniem: „NFZ bliżej pacjenta – sprawdź, czy jesteś ubezpieczony”

W najbliższą sobotę (4 marca) zapraszamy w godz. 9-00-14:00 do siedziby NFZ w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 158 oraz do delegatur. Odbędzie się tu Dzień Otwarty z udziałem ZUS, w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dotychczas, jeśli pacjent skorzystał ze świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ, a po weryfikacji okazało się, iż nie był do nich uprawniony, musiał liczyć się z koniecznością zwrotu poniesionych przez NFZ kosztów świadczenia, np. wizyty lekarskiej. Mogło się zdarzyć, że dana osoba nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu, chociaż miała do niego potencjalne prawo, np. jako członek rodziny osoby ubezpieczonej.

Na mocy nowych przepisów, jeżeli zaistnieje powyżej opisana sytuacja, pacjent może dokonać tzw. wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia i uchronić się przed koniecznością zapłacenia za świadczenie. Kto, w jakich przypadkach i w jaki dokładnie sposób może to zrobić – tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy Dnia Otwartego w NFZ w Poznaniu oraz czterech delegaturach: w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile.

Ponadto, w ten sam dzień będzie można skorzystać z dodatkowych możliwości: założyć konto w ZIP (Zintegrowanym Informatorze Pacjenta) i uzyskać dostęp do wszelkich informacji o swoim leczeniu; wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w przypadkach nagłych we wszystkich krajach Unii Europejskiej i EFTA (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej), czy też dowiedzieć się o bezpłatne badania w ramach programów profilaktycznych NFZ.

W Poznaniu ekspert z ZUS udzieli praktycznych porad, dotyczących podlegania ubezpieczeniu oraz zgłaszania do niego  członków rodziny. Będzie również możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Serdecznie zapraszamy wszystkich pacjentów - w sposób szczególny tych, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do ubezpieczenia swojego lub członków swojej rodziny.

Adresy delegatur NFZ w Wielkopolsce:

Kalisz, ul. Kolegialna 4

Konin, Szpitalna 43

Leszno, ul. Kościuszki 4

Piła, ul. Wojska Polskiego 43

 

Biuro Prasowe

WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158