WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Dziecko w NFZ...

Z przyjemnością oddajemy do Waszego użytkowania nowy serwis, poświęcony świadczeniom zdrowotnym dostępnym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego tylko dla dzieci.

Artykuł nr: 10838 z dnia 28 sierpnia 2014Drukuj

Szczepienia ochronne dzieci i młodzieży

Szczepienia ochronne dzieci i młodzieży

 

 

W Polsce szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży są realizowane według kalendarza szczepień, publikowanego na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Aktualny na dany rok PSO – czyli Program Szczepień Ochronnych – w dziale przeznaczonym dla dzieci i młodzieży - szczegółowo opisuje, w którym roku życia należy zaszczepić dziecko lub nastolatka przeciw konkretnej chorobie. Poza wykazem szczepień obowiązkowych jest także wykaz szczepionek zalecanych - ale nieobowiązkowych - wraz z opisem. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym kalendarzem szczepień:

Program Szczepień Ochronnych

Link przekierowuje na stronę Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do działu: Program Szczepień Ochronnych. Następnie proszę wybrać z listy Program Szczepień Ochronnych na aktualny rok.

 

Obecnie do grupy szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B), błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib (inwazyjne zakażenie Haemofilus influenzae typu b), Poliomyelitis (ostre nagminne porażenie dziecięce),  odrze, śwince oraz różyczce.

Pierwsze szczepienia z grupy obowiązkowych (gruźlica i WZW B) noworodek otrzymuje już w szpitalu w pierwszej dobie życia. Kolejne dawki i inne szczepienia obowiązkowe wykonane są w poradni lekarza rodzinnego, do którego zapiszemy dziecko po urodzeniu. Z lekarzem pierwszego kontaktu, którego wybraliśmy dla dziecka, najlepiej ustalić szczegóły szczepień obowiązkowych i zasięgnąć rady co do zalecanych a nieobowiązkowych. Każde ze szczepień poprzedzone będzie badaniem lekarskim. Jeśli dziecko w okresie, kiedy powinno być zaszczepione – jest chore, należy z lekarzem ustalić szczegóły dalszego szczepienia. W określonych sytuacjach ustala się także indywidulany kalendarz szczepień dla dziecka.

 

WAŻNE:

  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Jeśli jednak rodzice lub opiekunowie zdecydują się zastosować inne szczepionki niż te, które są refundowane, poniosą koszt ich zakupu.

 

 

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158